Dental Radyoloji

dental-radyoloji-ve-gorutuleme

Ağız içi ve ağiz dışı teknİkler le çekilen diş röntgenleri; ağız içi muayene ile tespit edilemeyen başlangıç çürüklerini, apseli dişin tespitini, tümorleri, kisteri, kök kırıklarını, gömük dişlerin lokalizasyonunu belirlemede bize yardımcı olmaktadır.

Röntgende değişmeyen faktör X-ışınıdır. Dijital teknolojide ki gelişmeler son 20-25 yılda hız kazanmış olmasına rağmen X-ışını ile ilgili çalışmaların temeli 100 yıl öncesinde aydınlatılmaya başlamıştır. Bu konudaki gelişmeri sağlayan Wilhelm Conrad Röntgen ve panaromik rontgeni geliştirerek diş hekimliği kullanımında önemli bir vizyon açan Finlandiya ‘lı Prof. Paatero yu da anmak isteriz.

 

RVG

Geçmiş yıllarda kullanılan negatifli radyoloji teknikleri, gerek banyo aşamasındaki zaman kaybı, gerekse kullanılan banyo solusyonunun içerisindeki kimyasallar ve röntgen filminin içerdiği kurşunun çevreye zarar vermesi gibi birçok dezavavtaj içermektedir.

Günümüzde gerek periapikal gerekse panaromik röntgen filmlerinin yerini Dijital Sensörler almıştır. Bu sayede çekilen rontgene ait görüntüler anında bilgisayar ekranında görülebilmekteyken, aynı zamandada bu görüntüler üzerinde istenen renk ayarları, büyültme – küçültme işlemleri ve ölçümler yapılabilmektedir. Bu teknikte hastanın maruz kaldığı Radyasyon Oranıda ciddi öiçüde azalmıştır.

 

Panaromik Röntgen

Günümüzde dijital olarak elde edilen Panaromik rontgenler, diş hekimlerinin üst ve alt çene kemik ve eklem yapısı ile diş ve diş köklerinin anatomik pozisyonunu, doğumsal yada sonradan kazanılmış hastalıkların değerlendirilmesinde ve tanı konmasında kullanılmaktadır.

Bir panaromik röntgen çekimi sırasında alacağınız radyasyon miktarı; 4 saat bilgisayar başında oturmak, güneşli bir günde dışarıda dolaşmakla alacağınız miktara eşittir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu için bize ulaşın.