DİŞETİ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

dis

Periodontal hastalıklar, dişlerin destek dokuları olan cene kemikgi,periodontal baglar ve dişetini etkileyen lokalize enfeksiyonlardır ve tedavi edilmedikleri takdirde diş kaybına neden olurlar. Hastalığın ana kaynağı olarak “çeşitli bakteriler” gösterilmektedir. Periodontal hastalıklar, lokal enfeksiyonlar olarak tanımlanmasına rağmen tedavinin esası bakteriyel ürünlerin mekanik olarak ortamdan uzaklaştırılması esasına dayanmaktadır. Diğer bir deyiş ile periodontal hastalık tedavisi ağızdaki bakteri sayısını normale indirgemeyi ve dokulara penetre olmuş bakterileri elimine etmeyi amaçlayan antimikrobiyal bir tedavidir. Vakanın cep derinlikleri ölçülüp kanama miktarı ve diş sallanması (mobilite) gibi klinik bulguları ile birlikte röntgen bulguları da değerlendirilerek tedavi planı yapılır.

Periodontal hastalıklar basit dişeti iltihap olan gingivitisten başlayarak giderek daha kapsamlı hale gelen kronik periodontitis ve agresif periodontitis ve bunların lokalize ve generalize tipleri ile sistemik hastalıklarda manifeste olan periodontitis tiplerine kadar yayılan geniş bir dağılım izler. Periodontal dokuların hastalıklı hali anlamındaki “periodontitis” halk arasında eski bir terminoloji olan “piyore” adı ile anılmaktadır.

Dişeti iltihap şiddeti ve dişler çevresindeki destek kemiğin erime miktarına göre yapılması gereken tedavileri basitten komplikeye doğru sıralarsak:

 1. Detertraj + root planning (diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi; sonik, ultrasonik cıhazlar ve el aletleri kullanılır), vakanın durumuna göre chlorhexidinli ağız gargaraları, cep derinlikleri fazla ise Ornidazol ya da Tetrasiklin / Doksisiklin türü antibiyotikler verilir;
 2. Subgingival küretaj (anestezi altında küretaj):
  El aletleri ile anestezi altinda disetinin altindaki dis taslarinin uzaklastirilmasi, iltahapli dokunun kazinmasi islemidir.
 3. flap operasyonu (periodontal cerrahi):
  Ddişeti cerrahisi olarakta bilinir. Bu gibi durumlarda dişeti kaldırıp altındaki enfekte dokular temizlenip, dişeti tekrar kapatılır. Böylece derin dişeti cebi elimine edilir.

chlorhexidinli ağız gargaraları ve antibiyotik tadavisi ile operasyon sonra iyileşme kolaylaştırılır.

Dişeti hastalığı yaygin bir sorundur. Pek cok insanda dişeti hastalığı başlangıcı söz konusudur ve iyi bir diş bakımı ile tedavi edilebilir. Ancak dişeti hastalığı ihmal edilirse diş etrafındaki kemiği zayıflatarak dişin sallanmasına ve sonunda kaybedilmesine neden olabilir.

Dişeti sağlığını önlemeye yardımcı bazı ip uçları:

 • Diş ve dişetlerinizi günde 2 defa fırcalayın. Diş aralarını arayüz temizleyicikeri (diş ipi, arayüz fırcası) ile temizleyin
 • Diş fırcanızı her 3 ayda bir değiştirin.
 • Dişetleriniz kanarsa, dişinizi firçalamaktan ve diş ipi kullanmaktan vazgeçmeyin.
 • Diş temizligi ve kontroller icin diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu için bize ulaşın.