PROTEZ

protezz

Standart Porselen Protezler

cr-ni karışımı alaşımlı metal alt yapılı protezlerdir.

 

Zirconyum Porselen

Porselenin alt yapısında zirkonyum estetik materyali kullanılan porselenlerdir. Diş hekimliğinde kullanılan zirkonyum malzemesi doğadan elde edilen saf bir malzemedir. Zirkonyum tek çeşittir, ancak yapılışlarına göre ikiye ayrılır.

  1. Kendinden % 100 sertleştirilmiş (sinterlenmiş) kullanılmaya hazır zirkon kalıpları.
  2. Daha yumuşak halde kalıplanıp yarı sertleştirilmiş, kazındıktan sonra % 100 sertleştirilen zirkonlardır.

 

Zirkon Kronların Avantajları.

  • 900 megapaskal basınca direnç gösterebilecek dayanıklılıga sahip olması. Özellikle çiğneme basıncının yüksekolduğu araka bölgelerde kron ve köprülerde kullanılmasına olanak verir.
  • Işık geçirgenliği doğal dişi taklit edebilecek seviyede olmasından ön dişlerde son derece doğal bir görünüm sağlar.
  • Doku dostudur. Diş etinde alerjik reaksiyonlara sebeb olmaz.
  • Rengi stabildir. Metal destekli kronların dişetinde neden olduğu morarmalara neden olmaz.
  • Yüksek teknoloji ürünleridir. CAD – CAM teknolojisi ile üretildiklerinden (bilgisayar destekli ajüste) yüksek hassasiyete sahiptirler.

 

CAD – CAM Sistemleri

Porselen dişlerin alt yapısında kullanılan metalin ve zirkonyumun, klasik döküm yöntemleriyle değil,lazerle tarama ve bilgisayar ortamında çalışan işleme cihazlarıyla çok hassas biçimde işlenmesini sağlayan özel bir teknolojidir.

 

Empress Kronlar

preslenmiş full seramik kaplamalardır. Empress denilen çekirdek alt yapı güçlendirilmiş bir porselen malzemedir.ön dişlerde metal desteği olmadan ışık yansıtma özellikleri mükemmel porselen laminalar ve kuronlarda kullanılır.

Empress kronlar yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur prepare (kesilen) dişin üzerinde kronun oturacağı düzgün bir basamak hazırlamaktır. Empressler çok sert malzemeler oldukları için ters kuvvetlerin geldiği bölgelerde kırılgan olabilirler. Bu nedenle planlama ve kesim tarzı büyük önem taşımaktadır.

Empress kronlar yapıştırılırken de kesinlikle adeziv yapıştırıcılarla (bonding teknikleri) uygulanmalıdır. Böylece yapıştırıldıktan sonra dişin bir parçası haline gelip kırılma dirençleri oldukça artar.

 

Kıymetli Metal Alaşımlı Protezler:

Porselen kron un alt yapısında içinde altın gibi değerli metallerin kulanıldığı kronlardır, değerli metallerin doku dostu olası nedeniyle alerjik hastalarda tecih edilir.

 

Lamınate Venerler

Halk arasında yaprak kronlar olarak bilinen lanina lar çapraşıklık, renk bozukluğu, diastemalar, çürük dolgulu ön grup dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0,3-0,7 mm lik bir aşındırma yaparak prepare edilen kronlardır. Bazı durumlarda aşındırmaya bilr gerek olmaz. Son derece estetik uygulamalardır.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu için bize ulaşın.