TEDAVİ

tedavi

Diş çürüğü nedir?

Diş çürüğü çoğunlukla dişin en dış sert dokusu olan mine, onun altındadaki dentin ve zaman zaman da kök yüzeyini örten sement dokusunun yıkılması olayıdır. Genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin (şeker ve nişasta, kola ve benzeri gazlı şekerli içecekler, kek çikolata vb. özellikle yapışkan gıdaların diş yüzeyinde uzun süre kalması nedeni ile oluşmaktadır.

Dişte curuk olusmaya basladiginda ilk minede deminerelizasyon alanlari gorulur .(tebesir beyazi gorunumunde)bu asamada dişe flour uygulamasi ve daha ozenli bir bakımla çürüğün ilerlemesi durdurulabilir.

Dişte çürük kavitasyonu başladıktan sonra ise artık geri dönüşüm yoktur, tek tedavisi dişin çürük dokusu uzaklaştırıldıktan sonra kompozit adeziv materyallerle, dişin orjinal renginde ve formunda tamamlanmasıdır.

Dişlerin mine ve dentin dokusuna adezyon ile bağlanan kompozit restorasyonlar, ilk olarak 1962 yılında tanıtılmıştır. Halk arasında diş rengindeki dolgular, beyaz dolgular, lazerli dolgular, ışıklı dolgular ya da kemik rengindeki dolgular olarak adlandırılan kompozit restorasyonlar günümüze kadar önemli gelişmeler göstererek diş hekimleri tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Kompozit restorasyonlar dişlerin çürüklü veya çürüksüz sert doku kayıplarında (kırılmalar, aşınmalar, erezyonlar vb…), özellikle estetiğin ön plana çıktığı dişlerin aralarındaki açıklıkların (diastemalar) kapatılmasında, diş yüzeyindeki renkleşmelerin ve yüzey bozukluklarının örtülmesinde, ortodontik olarak minimal tedavi gerektiren belirli vakalarda dişlerin doğal konumlarına getirilmesi amacıyla veya eski dolguların tamirinde de başarıyla kullanılmaktadır.

Bu tedavi iki yontemle olabilir

  1. Direkt yöntem:
    Dişin çürük kısmı aynı seansta temizlenir ve estetik kompozit restorasyonlarla tamamlanır.
  2. İndirekt yöntem:
    Bu yöntemde ise dişin çürük kısmı temizlenir ve ölçü alınır. İkinci seansata labratuarda hazırlanan porselen inley yada onley ler dişe simante edilir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu için bize ulaşın.